Wady wzroku
Zauważyłeś/łaś, że Twoje dziecko mruży, pociera oczy, zbyt blisko podchodzi do telewizora lub nachyla się nad książką, ma obniżoną koncentrację, gorsze wyniki w nauce, skarży się na ból głowy - zapraszamy na wizytę lekarską.
Jedną z tych dolegliwości: krótkowzroczność, dalekowzroczność (nadwzroczność), astygmatyzm, mogą być tego przyczyną.
Nasze oko dostarcza informację do mózgu w postaci bodźców wzrokowych, które są przekształcane w naszym mózgu w obraz otaczającego nas świata. Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Oczy przekazują nam 80% informacji o otaczającym nas świecie. Regularnie należy badać wzrok, a w razie potrzeby wybrać właściwą korekcję wady wzroku, okularami lub soczewkami kontaktowymi.
Z wiekiem po 40 roku życia mogą pojawić się trudności wyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się w biskiej odległości lub trudności w czytaniu drobnego druku. Dolegliwości te nazywane są prezbiopią lub starczowzrocznością. Związane jest to z tym, że soczewka oka wraz z wiekiem traci swą elastyczność. Każda z tych wad (krótkowzroczność, nadwzroczność , astygmatyzm, prezbiopia) może być skorygowana korekcją okularową lub soczewkami kontaktowymi.
Dlaczego powinniśmy badać nasz wzrok, nasze oczy każdego roku?
Oczy dostarczają nam informacji o otaczającym nas świcie, ale nie tylko. Badając oczy można ocenić ogólny stan naszego organizmu. Mogą one pełnić rolę we wczesnym diagnozowaniu takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, anemia itp. Narząd wzroku może chorować na „własne” schorzenia takie jak AMD, jaskra czy zaćma. Ból głowy może być spowodowany nieskorygowaną wadą wzroku okularami czy soczewkami kontaktowymi. Dlatego należy badać swój wzrok każdego roku.